Maak kennis met het Nationaal Crisiscentrum: 24/7 paraat
Het Nationaal Crisiscentrum
Een hittegolf, oorlogsdreiging of een pandemie. Het Nationaal Crisiscentrum (NCCN) coördineert permanent noodsituaties en crisissen in België en staat ten dienste van verschillende overheden en hulpdiensten. Het Nationaal Crisiscentrum werd in 1988 opgericht onder de naam “Coördinatie- en Crisiscentrum van de Regering (CGCCR)” om sneller en beter te kunnen inspelen op calamiteiten.
Het NCCN wil de weerbaarheid van onze samenleving verhogen, organiseert noodplanning en crisisbeheer op nationaal niveau en stimuleert de waakzaamheid op vlak van veiligheid. Zo verricht en publiceert het Nationaal Crisiscentrum elke drie jaar de Belgische Nationale Risicobeoordeling (BNRA), een belangrijke basis voor het nemen van verdere gerichte preventie- en voorbereidingsmaatregelen.
Het Nationaal Crisiscentrum communiceert regelmatig en op verschillende manieren met en naar lokale en provinciale overheden (bv. over mogelijke risico’s of over BE-Alert). Daarnaast biedt het ook ondersteuning aan lokale besturen inzake risicoanalyse, noodplanning en risico-en crisiscommunicatie, o.a. door het delen van expertise en leidraden of het organiseren van opleidingen. Bovendien coördineert het NCCN ook twee ondersteuningsteams, waaronder Team D5, dit is een netwerk van gespecialiseerde communicatievrijwilligers dat overheden en hulpdiensten ondersteunt bij crisiscommunicatie.
In communicatie met lokale, provinciale en andere overheden
Wat betekent het nationaal crisiscentrum voor lokale, provinciale en andere overheden? Tijdens deze workshop leer je de werking van het Nationaal Crisiscentrum beter kennen.
We starten met een korte toelichting over de werking van het NCCN en over crisisbeheer en noodplanning. Geoffrey Maes en Gregory Dendas van de Dienst Noodplanning lichten toe hoe crisissituaties in samenwerking met lokale en andere besturen worden aangepakt.
Na de koffiepauze komt het aanbod qua vorming en ondersteuning voor lokale overheden en partners van het Nationaal crisiscentrum aan bod. Dominique Maris, communicatiemedewerker bij het NCCN, vertelt meer over de opleidingen die worden aangeboden, de communicatiekanalen (zoals de nieuwsbrief) en -campagnes. Daarnaast wordt de werking van het Crisis Support Team en het Team D5 voorgesteld.
Tijdens deze workshop ligt de nadruk niet expliciet op noodplanning zelf maar wel op de communicatie en wisselwerking tussen het Nationaal Crisiscentrum en andere besturen.
We mikken op communicatiemedewerkers van lokale, provinciale en andere besturen die meer willen weten over de werking van het Nationaal Crisiscentrum.
Welkom in het Federaal Parlement
Deze workshop vindt plaats in het hart van de Belgische democratie: Het Federaal Parlement en de Senaat huizen in het historische Paleis der Natie. Na de middag kan je deelnemen aan een korte rondleiding in het prachtige gebouw. Je ontdekt de kunstwerken en maakt kennis met zijn bewogen geschiedenis.
Je loopt door de zalen waar senatoren en kamerleden debatteren en stemmen over de Grondwet en andere wetten. Je leert ondertussen meer over de werking van de Belgische democratie, de rol van de Senaat en de Kamer van volksvertegenwoordigers en de institutionele organisatie van onze Staat.

