Programma van Expeditie Kortom: Communiceren met impact!

Campagnes voeren Taal In de kijker Employer branding Gedragsverandering Brussel Leiderschap Nudging
2025 02 dec

Expeditie Kortom: Communiceren met impact!

Programma van Expeditie Kortom: Communiceren met impact!

  1. Van 10:00 tot 11:00

    Bromvlieg, brein & gedrag

    Door Tim den Heijer
    Tim den Heijer

    De taaie problemen draaien altijd om gedrag. Van een ander of van jezelf. Hoe zorg je ervoor dat mensen niet alleen iets anders gaan denken, maar ook iets anders gaan doen? Gedrag veranderen werkt vaak heel anders dan je zou denken. Ogenschijnlijk kleine dingen spelen vaak een verrassend grote rol.

    Hoe ontstaat gedrag écht? Hoe krijg je mensen mee? En wat heeft dat te maken met de vlieg in de wc-pot? Tim den Heijer duikt in de wereld van het brein en laat je met humor, interactie en veel aansprekende voorbeelden zien hoe je gedrag van iedereen kan beïnvloeden.

    Deze lezing richt zich naar een brede groep van communicatiemedewerkers die niet gespecialiseerd zijn in gedragsverandering die de basisprincipes wel beter willen leren kennen.

    Aansluitend op deze plenaire inleiding kan je in de keuzeronde van 11u30 tot 12u30 ook aan de slag tijdens de workshop ‘De Bromvliegmethode’.

  2. Van 10:00 tot 11:00

    Gedragsverandering in de praktijk: Slim naar Antwerpen

    Door Michiel Penne, Silke Lamoen
    Michiel Penne
    Silke Lamoen

    ‘Slim naar Antwerpen’ is niet enkel een app met mobiliteitsinformatie, het is vooral een uitgekiende en systematische aanpak om inwoners, pendelaars en bezoekers te stimuleren om de beste mobiliteitskeuze te maken. Met gerichte acties naar bedrijven, samenwerking met verschillende partners, en sensibiliseringcampagnes streeft de Stad Antwerpen naar de grootste mogelijke impact.

    Michiel Penne en Silke Lamoen vertellen hoe de verschillende initiatieven op elkaar inhaken en elkaar versterken. Ze gaan in op het belang van permanente monitoring en evaluatie als basis voor nieuwe acties en tonen hoe de doorgedreven SNA-aanpak bijdraagt tot vlottere mobiliteit in en rond Antwerpen.

    Deze lezing is bedoeld voor gevorderden, een doelgroep van communicatiemedewerkers die een stapje verder kunnen en willen gaan in het creëren van impact.

  3. Van 11:30 tot 12:30

    Nudgen & overtuigen: handvaten en cases

    Door Reinout Van Zandycke
    Reinout Van Zandycke

    Te veel parkeertickets op straat? Meer orgaandonoren? Gemotiveerde werknemers?

    Eén klein duwtje in de rug is vaak al genoeg om gedrag bij te sturen. ‘Nudgen’ is een eenvoudige techniek die leidt naar een keuze, zonder te dwingen of te verbieden. Meestal zijn het kleine aanpassingen met een grote impact op ons gedrag.

    Wat werkt als nudge? Wat zijn fabels? Reinout Van Zandycke doet de realiteitscheck, onderscheidt verschillende soorten nudges en geeft je handvaten om aan de slag te gaan. Aan de hand van enkele herkenbare cases toont hij dat er overal mogelijkheden liggen, ook voor jouw organisatie.

  4. Van 11:30 tot 12:30

    Veranderingen in een organisatie: impact met interne communicatie

    Door Charis Libotton
    Charis Libotton

    Een nieuw softwarepakket? De reorganisatie van diensten? Een nieuwe manier van werken? Elke organisatie is voortdurend in beweging en als medewerker moet je meebewegen. Alleen bewegen ze niet altijd (even snel) mee zoals je zou willen.

    Charis Libotton bekijkt veranderingen in organisaties vanuit de bril van de psychologie en gedragseconomie. Ze geeft je inspiratie en advies om veranderingen beter intern te communiceren. Dit door rekening te houden met de bouwstenen van verandering.

  5. Van 11:30 tot 12:30

    8 lessen uit 8 jaar VSV-campagnes

    Door Sarah Somers
    Sarah Somers

    De Vlaamse Stichting Verkeerskunde zet in op veilig verkeer, met onder meer verkeerseducatie, informatie, en campagnes. In de voorbije decennia leidde dat niet enkel tot veiliger verkeersgedrag, maar leverde dat ook heel wat knowhow op over de aanpak en impact van grote publiekscampagnes.

    Wat werkt écht als je campagne voert? Wat doe je beter niet? Sarah Somers distilleert uit de voorbije 8 jaar VSV-campagnes de 8 belangrijkste lessen om campagnes met impact te voeren naar een breed publiek: van essentiële campagnekeuzes tot subtiele details.

  6. Van 11:30 tot 12:30

    De Bromvliegmethode: aan de slag

    Door Tim den Heijer, Deborah Bosboom
    Tim den Heijer
    Deborah Bosboom

    Iedereen is gedragsveranderaar, dus heb je ook de tools van een gedragsveranderaar nodig. Aansluitend op de plenaire lezing gaan Tim den Heijer en Deborah Bosboom met jou aan de slag om het framework van de Bromvliegmethode stap voor stap toe te passen.

    Je leert de gedragsladder in te vullen, je verkent de verschillende gedragsbepalers en je stelt een gedragskompas samen dat richting geeft. Met een herkenbare case over statiegeld en recycling maak je een aanpak voor gedragsverandering concreet.

  7. Van 11:30 tot 12:30

    Een brug naar geslaagde campagnes

    Bridgeneers werkt als onafhankelijk full service bureau aan campagnes voor bedrijfsvoordeel én maatschappelijk voordeel. In hun aanpak bouwen ze bruggen tussen creativiteit en data, overheid met burger, analyse met wilde plannen.

    Wat je moet weten vòòr je aan een project rond gedragsverandering start? Wat werkt en wat niet? Hoe bereik je maximaal effect met het 'sweet spot of change’-model? Aan de hand van een reeks concrete cases geeft Joris Mateusen een antwoord op deze vragen.

    Deze sessie wordt aangeboden door full service bureau Bridgeneers.

  8. Van 13:30 tot 14:30

    Weersta de weerstand

    Door Stijn Dhondt
    Stijn Dhondt

    De lancering van een circulatieplan, de introductie van een zone 30 of je burgers oproepen om wat vaker de auto te laten staan. Als het gaat om verandering wegen en verkeer lopen de gemoederen vaak hoog op, en dan is er meer nodig dan een mooi beeld en een pakkende slogan.

    Hoe wordt weerstand getriggerd? Hoe ga je daar best mee om? Stijn Dhondt gaat in op de rol van emoties - zoals angst of onzekerheid – bij hevige weerstand, toont oplossingen en past dit toe op veranderingen op vlak van mobiliteit en duurzaamheid.

    De cases in deze lezing zijn vooral herkenbaar voor communicatiemedewerkers van lokale en bovenlokale overheden.

  9. Van 13:30 tot 14:30

    Gedragsverandering, van principe tot praktijk

    Door Ben van Hamersveld
    Ben van Hamersveld

    Pogingen om gedrag te veranderen zie je overal. Maar toch loopt het regelmatig fout en worden doelen niet bereikt. Dat komt vooral omdat mensen niet beslissen zoals een computer: weten is nog geen doen. Hoe kan je daar met communicatie slim op inspelen?

    Ben van Hamersveld laat zich inspireren door inzichten uit de gedragswetenschappen om maatschappelijke uitdagingen aan te pakken. Aan de hand van voorbeelden toont hij aan welke stappen er nodig zijn en aan welke knoppen jij als communicatieprofessional kan draaien om gedrag effectief te veranderen en meer impact te maken.

  10. Van 13:30 tot 14:30

    Magneetwoorden: positieve taal voor meer impact

    Door Jeanine Mies
    Jeanine Mies

    Word je liever Zwerfafvalmedewerker of Mooimaker? Zeg je ‘Hier geen fietsen plaatsen’ of ‘Fietsenstalling om de hoek’? Roep je op tot minder werkstress of tot een betere werkbalans? Wil je mensen onweerstaanbaar aantrekken, gebruik dan magneetwoorden voor méér impact. Positieve woorden die zeggen wat je wél wilt.

    Met magneetwoorden verander je dwarsliggers in medestanders. Zelfs in je eigen gedachten maken je woorden een verschil. Jeanine Mies laat je de psychologie van positieve taal ontdekken met technieken zoals omkering, identiteitswoorden of knipoogteksten. Je leert hoe je ze dagelijks kunt toepassen, in mails, projectnamen, campagnes en instructies.

  11. Van 13:30 tot 14:30

    Vlaanderen voert campagnes: een evaluatie

    Door Koen Thewissen
    Koen Thewissen

    Of het nu gaat over verbouwpremies, mentale gezondheid of fake nieuws, de Vlaamse overheid voert permanent campagnes om burgers te stimuleren tot ander gedrag. Vaak wordt ook een beroep gedaan op intermediairen, zoals jouw organisatie, om campagnes meer zichtbaarheid te geven.

    Koen Thewissen gebruikte de laatste wetenschappelijke inzichten rond framingen behavioral psychology om de effecten van deze Vlaamse campagnes in kaart te brengen. Hij evalueert de keuzes en communicatiestrategieën en trekt hieruit lessen voor Vlaamse campagnes en acties met nog meer impact.

  12. Van 13:30 tot 14:30

    Fietswijzer: de slimme route bij werken

    Door Soumaya Zaougui
    Soumaya Zaougui

    Hoe zorg je ervoor dat fietsers vrijwillig een omleiding nemen? Niet met gebods- of verbodsborden, maar door in te spelen op menselijk gedrag. Soumaya Zaougui neemt je mee in het verhaal van Fietswijzer: een baanbrekend gedragsveranderingsproject dat voor het eerst in België werd uitgevoerd.

    Welke gedragsdrempels spelen een rol? Hoe test je interventies? En hoe meet je het effect? Aan de hand van deze concrete case ontdek je hoe nudging werkt in de praktijk, van vooronderzoek en gedragsinterventies tot nameting en resultaten. Je krijgt inzicht in hoe je campagnes opzet die mensen in beweging brengen zonder hen te dwingen.

    Deze sessie wordt aangeboden door communicatiebureau Billie Bonkers.

  13. Van 15:00 tot 16:00

    Verkoop meer tickets!

    Door Floris Lefever
    Floris Lefever

    Activiteiten of evenementen promoten is niet vrijblijvend maar heeft een duidelijk doel: meer betrokkenheid, meer publiek en meer verkochte tickets. Vrijetijdscommunicatie vraagt dus ook om effectieve strategieën om je doelgroep te bereiken en je verkoop te boosten.

    Floris Lefever richt zich op succesvolle marketingstrategieën voor publieksactiviteiten. Hij focust op de effectievere inzet van digitale kanalen, het belang van wervende teksten, het opbouwen en behouden van een loyaal publiek en de rol van data-analyse om jouw communicatie-inspanningen nog beter te richten.

  14. Van 15:00 tot 16:00

    Employer branding. Begin bij de eigen medewerkers

    Door Jonas Heuts
    Jonas Heuts

    Elke organisatie wordt gedragen door zijn medewerkers: Hoe ervaren zij de organisatie? Sluit dit aan bij de identiteit van de organisatie? Zijn ze trots op hun werkgever? Pas als dit goed zit kan je met wervingscommunicatie echt impact creëren

    Voldoende en gemotiveerde werknemers begint dus bij de ‘employee experience’, de manier waarop de huidige medewerkers de organisatie ervaren. Jonas Heuts geeft je nieuwe inzichten en actiegerichte inspiratie om jouw interne communicatie in te zetten voor employer branding. Zo worden eigen medewerkers op hun beurt de ultieme ambassadeurs om nieuwe collega’s aan te trekken.

  15. Van 15:00 tot 16:00

    Drie golven van verandering. Communiceren met impact voor elke golf

    Door Daan Sorgeloos
    Daan Sorgeloos

    Verandering is nooit eenduidig: in elk gezond systeem lopen verschillende soorten veranderingen parallel. Daan Sorgeloos neemt je mee in een herkenbare metafoor uit zijn eigen gezin om drie fundamentele veranderingsniveaus tastbaar te maken: optimalisaties, transformaties en bijdragen aan transities. Elk type verandering vraagt om een ander leiderschap en om een andere manier van communiceren.

    Welke verandering speelt? Welk leiderschap neem jij op of met welke communicatiestrategie ondersteun je de leiders in jouw organisatie? Wat doe je als communicatiedienst op en wat blijft beter bij het management?  Hoe maak jij als communicatieverantwoordelijke of als diensthoofd het verschil tussen informeren en impactvol begeleiden?

    Leer hoe je als leider en/of als communicatieprofessional het juiste accent legt in elk type verandering. Zo wordt jouw boodschap niet enkel gehoord, maar zorgt die ook voor de gewenste beweging.

  16. Van 15:00 tot 16:00

    Vlaanderen voert campagnes: jouw rol als intermediair

    Door Sara Jane Deputter
    Sara Jane Deputter

    Of het nu gaat over verbouwpremies, mentale gezondheid of fake nieuws, de Vlaamse overheid voert permanent campagnes om burgers te stimuleren tot ander gedrag.

    Vaak wordt ook een beroep gedaan op intermediairen, zoals jouw organisatie, om campagnes meer zichtbaarheid te geven. We bespreken jouw ervaringen en verwachtingen met het campagnemateriaal van de Vlaamse overheid en verzamelen suggesties om samen meer impact te creëren.

  17. Van 15:00 tot 16:00

    Leve storytelling, weg met scripting?

    Verhalen die klinken alsof ze door een comité uit de vroegere Sovjet-Unie zijn goedgekeurd, mikken niet op het hart, maar op de prullenbak. Je publiek prikt moeiteloos door ingestudeerde praatjes, gladgestreken scripts en clichématige storytelling. Wil je écht raken? De beste verhalen ontstaan niet achter een toetsenbord, maar midden in de vrolijke chaos van echte gesprekken. 

    Maar hoe pak je dat concreet aan? Hoe vermijd je de valkuilen? Karakters-zaakvoerder Bram Vandekerckhove gaat in op het creatieproces dat leidt naar geloofwaardige, authentieke content. Ontdek aan de hand van praktijkvoorbeelden hoe er altijd iets moois ontstaat zodra je mensen samenbrengt. Verwacht je aan een warm pleidooi om los te laten. Om de spontaniteit van het gesprek op te zoeken. Want het leven zelf is ook geen script.

    Deze sessie wordt aangeboden door communicatiebureau Karakters.

Op dinsdag 2 december :
9:30 - 10:00 Onthaal
10:00 - 11:00
11:00 - 11:30 Koffiepauze
11:30 - 12:30
12:30 - 13:30 Lunch
13:30 - 14:30
14:30 - 15:00 Koffiepauze
15:00 - 16:00
16:00 - 17:00 Receptie

Praktische informatie

Je kunt je nog aanmelden. Kom je ook?

dinsdag 2 december 2025
10:00 - 16:00 uur
Lid € 195,00
Niet-lid € 295,00
Spreker Gratis

De deelnameprijs is vrijgesteld van btw.

Documentatie, drank en broodjeslunch zijn inbegrepen.

Hoe inschrijven? Lees hier het stappenplan.

Blijf op de hoogte met onze nieuwsbrief

Cookies op deze website

Deze website maakt gebruik van cookies om goed te functioneren. Als je wilt aanpassen welke cookies we mogen gebruiken, kan je jouw cookie-instellingen wijzigen. Meer informatie is beschikbaar in onze privacyverklaring.

Cookie instellingen

Strikt noodzakelijk 8 cookies

Je ontvangt strikt noodzakelijke cookies, omdat ze nodig zijn voor het juist functioneren van deze website. Deze cookies kun je niet uitschakelen.
Naam Leverancier Omschrijving Bewaartijd

Voorkeuren 0 cookies

Deze website slaat jouw voorkeuren op zodat deze bij een volgend bezoek kunnen worden toegepast.

Geen cookies gevonden

Analyse 0 cookies

Deze website analyseert het gebruik ervan, zodat we functionaliteit daarop kunnen aanpassen en verbeteren. De gegevens zijn anoniem.

Geen cookies gevonden

Tracking 6 cookies

Deze website analyseert je bezoek om de inhoud beter op jouw behoeften af te stemmen.
Naam Leverancier Omschrijving Bewaartijd

Extern 0 cookies

Deze website maakt gebruik van externe functionaliteit, zoals Social Media deelmogelijkheden.

Geen cookies gevonden